Preskočiť na obsah Preskočiť na hlavnú navigáciu Preskočiť na pätičku

Rómska splnomocnenkyňa navštívila Bačkovík

Andrea Bučková František Korečko Bačkovík

Obec Bačkovík navštívila v utorok 8. 12. 2020 Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková. So samosprávou a obyvateľmi obce chcela hovoriť o situácii Rómov v rómskej komunite a návrhoch na zlepšenie ich sociálnoekonomickej situácie.

Starosta obce Bačkovík František Korečko upozornil na pretrvávajúcu vysokú nezamestnanosť, nevysporiadané majetko-právne vzťahy pozemkov v rómskej osade, aj čierne skládky odpadu. Zároveň ocenil rozvíjajúcu sa snahu rómskych domácnosti vyvážať a triediť odpad. Taktiež poukázal na prínos pôsobenia miestnej občianskej hliadky (MOPS). František Korečko splnomocnenkyňu informoval o letnom rozšírení kapacity Základnej školy a začínajúcom pôsobení asistentov učiteľa. Zamestnanci úradu splnomocnenkyne a vedenie obce sa zhodlo na potrebe zvyšovania vzdelanostnej podpory detí vo vylúčených lokalitách.

Splnomocnenkyňa prejavila ochotu podporovať projekt občianskych hliadok po jeho ukončení v lete 2021, upozornila však na chýbajúce finančné prostriedky štátu. Andrea Bučková predpokladá, že činnosť občianskych hliadok bude v obciach a mestách s marginalizovanými rómskymi komunitami možné obnoviť v roku 2022.

Starosta sa poďakoval za doterajšiu podporu úradu splnomocnenkyne a angažovaný prístup zamestnancov košickej kancelárie. Po dvojhodinovom jednaní splnomocnenkyňa a jej spolupracovníci navštívili rómsku osadu a hovorili s jej obyvateľmi o živote v obci.

Návrat na vrch stránky